Góra Zamkowa w Cieszynie

Kategoria:
Adres:
Góra Zamkowa w Cieszynie
Zamkowa 3
43-400 Cieszyn, Polska
Wiek:
Na pogodę:

40 Jak głosi legenda, w zamierzchłej przeszłości trzej bracia Bolko, Leszko i Cieszko ruszyli w trzy różne strony świata szukać swojego przeznaczenia. Niespodziewanie spotkali się na wzgórzu, u stóp którego biło źródełko. Na pamiątkę tego spotkania postanowili zbudować tam gród warowny, który nazwali Cieszynem bo wszyscy bardzo się ucieszyli. Czy tak było faktycznie? Nie wiadomo, choć zapewne tkwi w tym jakieś ziarno prawdy.

38 Jedno jest pewne. Góra Zamkowa to zalążek obecnego Cieszyna. To najbardziej popularne miejsce wśród turystów i mieszkańców.  Znajdują się tu najstarsze zabytki miasta: romańska rotunda z XI wieku (jedna z najstarszych budowli w Polsce), Wieża Piastowka (można wejść na jej szczyt) oraz pałac Habsburgów. Wzgórze jest dzisiaj wizytówką Cieszyna. Wyremontowano wszystkie alejki i place, zamontowano oświetlenie i uporządkowano romantyczny park. Wiele drzew zalicza się do pomników przyrody.

Dużą atrakcją dla dzieci jest fontanna tryskającą z sześciu źródełek, którą warto zobaczyć wieczorem ponieważ jest podświetlana jaskrawymi kolorami.