Góra Żar

Kategoria:
Adres:
Góra Żar
34-312 Międzybrodzie Bialskie, Polska
Wiek:
Na pogodę:

76 Trudno zliczyć wszystkie atrakcje dla dzieci w okolicy Góry Żar. Na tę stosunkowo niewysoką górę (761 m.n.p.m.) można dostać się na piechotę lub wagonikami kolejki linowo-terenowej. Drugi sposób podróżowania jest zdecydowanie popularniejszy. Kolejka to bardzo charakterystyczny elementem tutejszego krajobrazu i jest czymś w rodzaju osi, wokoło której skupia się cały kompleks rekreacyjno-rozrywkowy.

Poczynając od podnóża mamy lotnisko, gdzie mieści się szkoła szybowcowa. Dzieciom sprawia dużo frajdy przyjrzenie się z bliska ich majestatycznym, białym kadłubom. Przy odrobinie szczęścia mogą wsiąść do jednego z nich. Blisko dolnej stacji można też zajrzeć do parku linowego. W pobliżu trasy kolejki biegnie również trasa spacerowa, szlak rowerowy i całoroczny tor saneczkowy a na szczycie czeka restauracja oraz wieża widokowa. Duże wrażenie robi wielkie, sztuczne jezioro należące do elektrowni szczytowo-pompowej. W czasie słonecznej pogody warto wziąć ze sobą koc, żeby położyć się na pobliskiej łączce.

77 Jest jeszcze jedno bardzo tajemnicze miejsce, znane jako anomalia grawitacyjna. Z niewiadomych przyczyn samochody i puste butelki toczą się pod górę.  Miejsce to znajduje się na asfaltowej drodze wiodącej na szczyt góry. Ktoś uprzejmy oznaczył go tabliczką „Tu jest to miejsce”. Sprawdźcie sami.