Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Adres:
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
Reja
41-902 Bytom, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

Dzieci lubią turystyczne wycieczki. Sama podróż może już być atrakcją samą w sobie. W dobie komunikacji zdominowanej przez samochody, wycieczką koleją wąskotorową jest przeżyciem. Na Śląsku działa Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Opiekuje się ono najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie.

Początki kolei wąskotorowej na Śląsku zaczęły się w połowie XIX wieku. Wówczas kolej stanowiła ważne ogniwo w procesie transportu między zakładami przemysłowymii. Pod koniec XX wieku doszło do załamania gospodarczego i zakłady straciły swoich odbiorców. Obecnie koleją opiekuje się Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i zapewnia transport z Bytomia i Tarnowskich Gór do różnych atrakcji turystycznych.

Jedną z najpopularniejszych tras jest ta wiodąca nad Zalew Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim. Stowarzyszenie także stoi na straży zabytków wąskotorowej techniki, wśród nich znajduje się parowozownia z początku XX wieku, jak i największa w Polsce stacja wąskotorowa w Bytomiu Karbiu.

Na stronie internetowej warto śledzić aktualny rozkład pociągów turystycznych.