Hradec nad Moravici

Kategoria:
Adres:
Hradec nad Moravici
Městečko 2
747 41 Hradec nad Moravicí, Czechy
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

13 Zamek Hradec nad Moravicą jest malowniczo położony. Wznosi się na stromym wzgórzu a u stóp rozciąga się dolina dwóch rzek. Ukształtowanie terenu sprawiło, że już w VIII wieku powstała tu pierwsza słowiańska osada, a kolejni władcy, doceniając strategiczne położenie wzgórza, budowali na nim swoje włości. Jak głosi legenda, spotkały się tutaj orszaki weselne księżniczki Dobrawy i Mieszka I. 

Wbrew pozorom, najstarszą częścią zamku jest wolnostojąca Biała Wieża z XVI wieku. Tymczasem niezwykle malowniczy, wręcz bajkowy, ceglany Czerwony Zamek to dzieło XIX wiecznych budowniczych.

14 Wokoło zamku rozciąga się 60 hektarowy park krajobrazowy i dendrologiczny z unikalnymi okazami liczącymi sobie od 300 do 400 lat. Park zamkowy jest drugim co do wielkości parkiem w Czechach. Co ciekawe, nie jest on w żaden sposób ogrodzony lecz w naturalny sposób łączy się z otaczającym lasem. To wymarzone miejsce na spacery i rodzinne eskapady na rowerze.

Warto wspomnieć, że członkowie rodziny Lichnovskych, do której należał zamek, byli wielkimi miłośnikami muzyki i gościli u siebie takie sławy jak Beethoven, Mozart, Paganini Liszt i Manes. Upamiętniając ich zamiłowanie do muzyki, od 1961 roku odbywają się tu konkursy młodych pianistów i skrzypków po nazwą "Hradec Beethovena".

Ostatnio dodane opinie