Jasna Góra

Kategoria:
Adres:
Jasna Góra
Kordeckiego 2
42-200 Częstochowa, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

35 Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górze jest najsłynniejszym miejscem Częstochowy i centrum duchowym Polski. Od setek lat pielgrzymują tu niezliczone rzesze wiernych z całego świata. Do najznamienitszych należeli Jan Paweł II i Benedykt XVI. Klasztor paulinów na Jasnej Górze to jedno z najlepszych miejsce w Polsce, gdzie można pokazać dziecku całą historię polskiego chrześcijaństwa. Największym skarbem jest  Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, z którym wiąże się wiele cudów. To one rozsławiły sanktuarium w całej Europie.

36 Ważnym momentem, którego nie można przeoczyć jest odsłonięcie Cudownego Obrazu. W trakcie ceremonii słychać fanfary, które odgrywane są na żywo a ich forma przetrwała niezmieniona przez 400 lat. Tego typu odniesienia do zamierzchłej przeszłości można doświadczyć na każdym kroku. Dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu, żeby odwiedzić także przepięknie zdobioną bazylikę, arsenał oraz skarbiec, w którym zgromadzono dary zwane wotami.

Wychodząc na zewnątrz koniecznie trzeba przejść się po murach obronnych, żeby uzmysłowić dzieciom, że klasztor przez wiele lat był twierdzą broniącą granic Polski. Jej fortyfikacje wielokrotnie odpierały ataki wojsk. Najbardziej znany jest okres najazdu szwedzkiego z XVIII wieku, kiedy Jasna Góra oparła się czterem oblężeniom.

Wyróżnione galerie