Kopalnia "Michal" w Ostrawie

Kategoria:
Adres:
Kopalnia "Michal" w Ostrawie
Československé armády 413/95
715 00 Ostrava, Czechy
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

Dla dzieci i młodzieży ciekawą wycieczką z pewnością będzie wizyta w kopalni "Michal" w Ostrawie. Będzie to okazja do zapoznania się z codzienną drogą górników od momentu przyjścia do pracy po jej zakończenie, a także odkrycie niektórych tajemnic górnictwa.

Na terenie kopalni "Michal" udostępniona jest fascynująca trasa zwiedzania. Można zobaczyć, jak wiele się zmieniło, ale także uświadomić sobie, jak ciekawe i praktyczne zastosowania wykorzystywano w tak niebezpiecznej pracy jaką jest górnictwo.

Zwiedzanie rozpoczyna się od markowni, miejsca, gdzie górnicy pierwszy raz meldowali się do pracy. Niezwykłe wrażenie robią szatnie łańcuchowe. Każdy górnik miał dwa łańcuchy do dyspozycji. Jeden na czyste ubranie, drugi na ubranie robocze. W cechowni górnik rejestrował się po raz drugi i zgłaszał się do swojego nadzorcy dołowego. W lampowni odbierało się swoją osobistą lampę. Taka lampa musiała świecić nieprzerwanie przez całą dobę.

Warto zwiedzić także wieżę wyciągową wraz z przylegającym do niej budynkiem. Na uwagę zasługuje także zakład przeróbki drewna, który pochodzi z XIX wieku. W maszynowni można zobaczyć maszyny, które były konieczne do pracy w kopalni. Można tak zobaczyć, jak wiele się zmieniło wraz z pojawieniem się elektryczności.