Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Kategoria:
Adres:
Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Pl. Stellera 1
43-460 Wisła, Polska
Wiek:
Na pogodę:

50 Budynek muzeum był  w 1794 roku karczmą, w której znajdowały schronienie dzieci, uczęszczające do pobliskiej, ewangelickiej szkoły a także wierni idący na nabożeństwa z odległych przysiółków. Być może z tego powodu w okresie letnim przynajmniej jedna wystawa w Muzeum Beskidzkim poświęcona jest dzieciom. Zwykle łączona jest także z konkursami plastycznymi o tematyce regionalnej.

51 Na miejscu znajdują się także trzy stałe ekspozycje, z których można dowiedzieć się o pracy kowala i bednarza, zobaczyć charakterystyczną, bogato zdobioną suknię cieszyńską a także przyjrzeć się z bliska góralskiej „kurlawej” izbie. Eksponaty pochodzą z Wisły i okolicznych miejscowości: Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki i Brennej.

Muzeum mieści się tuż obok wiślańskiego rynku. Otwarte zostało w 1964 roku trakcie I Dnia Kultury Beskidzkiej. To miejsce jest zawsze blisko ważnych wydarzeń kulturalnych i folklorystycznych Wisły. Ostatnio realizowana była tu audycja telewizyjna z Robertem Makłowiczem, który przygotowywał na oczach tysięcy telewidzów TVP1, tradycyjne regionalne danie - żebroczkę.