Muzeum Czynu Powstańczego

Kategoria:
Adres:
Muzeum Czynu Powstańczego
Lesicka 28
47-154 Góra Świętej Anny, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Chcąc lepiej zrozumieć historię Śląska warto wybrać się do Muzeum Czynu Powstańczego, które znajduje się na Górze św. Anny. To właśnie tu miały miejsce najbardziej krwawe zmagania zbrojne w trakcie III powstania śląskiego w 1921 roku. Miejsce to dziś jest symbolem walki społeczności śląskiej o powrót tego regionu do granic Polski.

Muzeum Czynu Powstańczego powstało po 40. rocznicy III Powstania Śląskiego w I połowie lat 60-tych XX wieku. Obecnie jest oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego, którego główna siedziba znajduje się w Opolu. Zbiory placówki mają charakter monograficzny i składają się z ponad 2,5 tysiąca eksponatów związanych zarówno z powstaniami śląskimi jak i plebiscytem na Górnym Śląsku.

Do jednych z najcenniejszych pamiątek należą sztandary bojowe i kombatanckie a także pisemne rozkazy wydawane w trakcie III Powstania Śląskiego.

Znajduje się tutaj także dział przyrodniczy i organizowane są czasowe wystawy przyrodnicze. Wokół muzeum jest teren, gdzie można zorganizować ognisko, biwak, zajęcia terenowe.