Muzeum Hutnictwa

Kategoria:
Adres:
Muzeum Hutnictwa
Hutnicza 1
Ozimek, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

Jedna z najmłodszych atrakcji w powiecie opolskim jest Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi. Placówka działa od 2012 roku. Warto wybrać się tutaj całą rodziną i zobaczyć między innymi niespełna 50-kilogramową bryłę żeliwa. Można tutaj podziwiać odlewane z żeliwa ażurowe talerze, karabiny, kule armatnia a także płaskorzeźby.

Muzeum Hutnictwa znajduje się w biurowcu Huty Małapanew, niedaleko znajduje się zabytkowy, bo pochodzący z I połowy XIX wieku, żeliwny most na rzece Małej Panwi. Jednym z najcenniejszych zbiorów placówki jest "Królewskie żeliwo", czyli oryginalny medal Światowej Wystawy Przemysłowej w Londynie z 1851 roku przyznany Królewskiej Hucie Malapane. Ponadto można tutaj zobaczyć żeliwne koła, naczynia, medale a także odlew "Ostatniej wieczerzy" Leonarda da Vinci, jaki wykonano w Gliwicach na początku XX wieku.

Eksponatów cały czas tutaj przybywa, a placówka jest dowodem na to, że Dolina Małej Panwi była kolebką hutnictwa. Muzeum można zwiedzać w weekendy po wcześniejszym umówieniu się.