Muzeum w Nysie - Pałac Biskupi

Kategoria:
Adres:
Muzeum w Nysie - Pałac Biskupi
Biskupa Jarosława 11
48-300 Nysa, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

W Nysie warto odwiedzić Pałac Biskupi, niegdysiejszą rezydencję biskupów wrocławskich. Pamiątka z czasów, kiedy w Nysie znajdowała się stolica księstwa wrocławskiego. W pałacu obecnie mieści się siedziba muzeum.

Pałac Biskupi w Nysie to budynek reprezentujący pałac miejski, który jest jednym z najciekawszych dzieł śląskiej architektury barokowej. Historia tego miejsca zaczęła się w średniowieczu, gdy istniał tu biskupi zamek, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z II połowy XIII wieku. Uruchamiając wodze fantazji można wyobrazić sobie, jak miejsce to otaczały obronne mury, z czasem zastąpione prze wał ziemny a także fosa wodna.

Pałac w Nysie porównywany jest do Pałacu Laterańskiego w Rzymie. Jest to budynek z wewnętrznym dziedzińcem, bogatymi zdobieniami. Na uwagę zasługują trzy zegary słoneczne z XVIII wieku.

W pałacu mieści się muzeum, gdzie stała ekspozycja prezentuje między innymi dzieje ziemi nyskiej, militaria, ciekawość wzbudza ekspozycja związana z procesami czarownic na pograniczu nysko-jesenickim.