Muzeum w Ustroniu

Kategoria:
Adres:
Muzeum w Ustroniu
Hutnicza 3
43-450 Ustroń, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Ustroń kojarzony jest przede wszystkim z uzdrowiskiem. Każdy kto polubi tutejsze szlaki turystyczne, zaprzyjaźni się z mieszkańcami, zainteresuje historią tego terenu, powinien odwiedzić Muzeum Ustrońskie.

Miejsce to przede wszystkim pokazuje dawne czasy. Wraca do korzeni, prezentuje wyposażenie tradycyjnego domu. Nie brakuje tu unikalnych urządzeń ułatwiających codzienne czynności takie jak pranie, prasowanie, szycie ubrań czy obuwia. Można zobaczyć tutaj dawniej stosowaną bieliznę i inne akcesoria związane z higieną osobistą.

Na uwagę zasługuje część ekspozycji związana z miejscowym strojem ludowym, niezwykle pięknie zdobionym, w całości wykonywanym ręcznie. Ustroń to także historia hutnictwa i kuźnictwa, i właśnie muzeum stoi na straży pamiątek zachowanych z kuźni.

Stałe miejsce mają tutaj także lokalni twórcy ludowi. Poza tym, że można zobaczyć ich dzieła, jest okazja tutaj kupić ich niepowtarzalna wyroby. Często odbywają się tutaj spotkania z ciekawymi osobowościami, premiery wydawnictw poświęconych okolicy, jubileusze ważnych postaci.