Muzeum Zofii Kossak

Kategoria:
Adres:
Muzeum Zofii Kossak
Stary Dwór 2
43-436 Górki Wielkie, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Każdy kto trafi do Górek Wielkich do Muzeum Zofii Kossak - Szatkowskiej będzie miał poczucie przebywania w innej czasoprzestrzeni. Muzeum znajduje się niedaleko głównej drogi do Brennej, ale jednak na uboczu. Dom i przylegające do niego ruiny znajdują się niezwykłym otoczeniu zabytkowego parku. Dla samej atmosfery warto się tu wybrać.

Muzeum Zofii Kossak założył jej mąż, dwa lata po śmierci pisarki. To właśnie tu wróciła z emigracji autorka takich powieści jak "Krzyżowcy" czy "Dziedzictwo".

Pokój biograficzny, czyli dawna sypialnia państwa Szatkowskich, zaciekawi z pewnością damską część odwiedzających. Można tu podziwiać między innymi angielską szafę z kryształowym lustrem. Można zobaczyć wiele pamiątek po właścicielce i na podstawie zdjęć porównać, jak dwór wyglądał w latach swoje świetności. 

Na pewno warty uwagi jest sam gabinet pisarki, nie brakuje tu maszyny do pisania, miejsca na książki ale i... kwiaty. A jak wyglądała codzienność Zofii Kossak? W kuchni zobaczymy futrynę, na której zaznaczała wzrost wnuków, którzy ją odwiedzali w każde wakacje.