Osiedle Giszowiec

Kategoria:
Adres:
Osiedle Giszowiec
Przyjazna
Katowice, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

Miejscem, które zaciekawi zapewne wszystkich członków rodziny jest dzielnica Giszowiec w Katowicach. Warto się tutaj wybrać na rodzinny spacer i odkryć ten jedyny w swoim rodzaju osiedle-ogród. Jest to jeden z bardziej zielonych terenów w aglomeracji śląskiej. Znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Początki tego unikalnego na skalę europejską osiedla sięgają I połowy XX wieku, kiedy powstawało tutaj osiedle dla pracowników kopalni "Giesche". Giszowiec to spolszczona pochodząca od nazwiska Jerzego Giesche. Ponieważ w kopalni pracowali przede wszystkim mieszkańcy okolicznych wsi, powstały tutaj dla nich domki w stylu chłopskim. Po II wojnie światowej zaczęły one kontrastować z budowanymi osiedlami z wielkiej płyty.

Jest tutaj miejsce szczególnie przyjazne rodzinom - Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Barbara Janina, na terenie którego znajdują się dwa stawy. W pobliskim lesie wytyczono ścieżki rowerowe i spacerowe, po których zimą można biegać na biegówkach, w lecie funkcjonuje tu kąpielisko.