Osiedle Nikiszowiec

Kategoria:
Adres:
Osiedle Nikiszowiec
Plac Wyzwolenia
40-423 Katowice, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

Miłośnicy architektury i szeroko pojętej historii przemysłu kopalnianego na Śląsku powinni odwiedzić katowicką dzielnicę Nikiszowiec. Znajduje się ona na Szlaku Zabytków Techniki i znacząco odbiega od kojarzonych z blokami z wielkiej płyty osiedli robotniczych. Może to być dla dzieci ciekawa lekcja historii.

Nikiszowiec obecnie jest dzielnicą Katowic. Za jej największe zabytki uznaje się układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla robotniczego, które pochodzi z I połowy XX wieku. Na uwagę zasługuje także zespół szybu "Pułaski" kopalni Wieczorek, w skład którego wchodzi nadszybie z wieżą wyciągową, sortownią, maszynownią, kuźnią, a także cechownią i łaźnią.

Nikiszowiec jest także ważnym miejscem na mapie kulturalnej Katowic. Działa tutaj społeczne muzeum Galeria Magiel, a także na terenie dawnej cechowni i markowni szybu „Wilson” kopalni Wieczorek powstała prywatna Galeria Szyb Wilson. Odbywa się tutaj także Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej "NIKISZ-FOR", organizowane są jarmarki sztuki.