Park Miniatur w Żywcu

Kategoria:
Adres:
Park Miniatur w Żywcu
Zamkowa 4
Żywiec, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Na fali coraz popularniejszych w Polsce parków miniatur powstał taki także w Żywcu. Nie jest to jednak kolejne miejsce oferujące "jednodniową podróż dookoła świata". Żywiecki Park Miniatur zaprasza na podróż do przeszłości, od czasów Komorowskich do Habsburgów, od połowy XV wieku do czasów drugiej wojny światowej XX wieku.

Park znajduje się częściowo w salach pałacu Habsburgów, częściowo w pobliskim parku. We wnętrzach pałacu pokazane są przede wszystkim przestrzennie prezentacje tradycji, zwyczajów, organizacji codzienności kolejnych właścicieli rodów związanych z Żywcem.

W parku postawiono w sumie 23 miniatury budowli, które powstały z inicjatywy właścicieli Żywca. Pokazane są przede wszystkim obiekty sakralne, leśniczówki i dworki. I tak zobaczyć można choćby miniaturę Browaru w Żywcu, Zespołu Pałacowo - Parkowego w Rajczy, zamku w Lanckoronie oraz rezydencji Mały Wawel w Suchej Beskidzkiej.

Park jest miejscem ciekawym także pod względem przyrodniczym. Wokół każdej miniatury znajduje się roślinność charakterystyczna dla terenu, z którego obiekt pochodzi. W sumie posadzono 1200 roślin 140 gatunków.

Park Miniatur jest czynny codziennie od maja do października.