Planetarium w Chorzowie

Kategoria:
Adres:
Planetarium w Chorzowie
Al. Planetarium 4
41-500 Chorzów, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

10

Słowo "planetarium" kojarzy nam się z miejscem, w którym odtwarza się wygląd nieba, czy ruchy ciał niebieskich. Taką też funkcję pełni chorzowski obiekt. Możemy również obejrzeć seanse filmowe dostosowane do dzieci w różnym wieku i o bardzo różnorodnej tematyce z dziejów kosmosu.

11 Niezapomnianych przeżyć małym i dużym dostarcza obserwatorium astronomiczne. Przez największą w Polsce lunetę soczewkową możemy zobaczyć "z bliska" Księżyc, czy też nocne niebo nad Śląskiem.

W budynku Planetarium zorganizowano wiele ciekawych ekspozycji. Nasze pociechy mogą na przykład zobaczyć archaiczne komputery z dzieciństwa swoich rodziców, czy też przekonać się, ile ważyłyby na Wenus, czy Marsie.

Śląskie Planetarium jest największym i najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jego ogromny projektor wazy 2 tony, a w pionowym ustawieniu mierzy 5 metrów. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty nieboskłon. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 400 osób.
Planetarium w Chorzowie zaczęto budować w 1953 roku, a oddano je do użytku w 1955 roku. Jego patronem jest słynny astronom Mikołaj Kopernik, którego pomnik znajduje się przed wejściem do budynku.