Przełęcz Salmopolska

Adres:
Przełęcz Salmopolska
Wiślańska 1
Szczyrk, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Przełęcz Salmopolska łączy Wisłę ze Szczyrkiem. Stanowi też granicę Śląska Cieszyńskiego. To także ważne miejsce pod względem kulturowym. Etnicznie przebiega tu granica między góralami śląskimi a żywieckimi. Wiedzie stąd wiele szlaków turystycznych. Miejsce zachęcające do rodzinnego zdobywania tutejszych szczytów.

Przełęcz Salmopolska powszechnie nazywana jest także Białym Krzyżem. Na szczycie, który znajduje się na wysokości 934 m n.p.m., można wybrać się na rekreacyjny spacer, posilić w regionalnej karczmie. Można także rozpocząć jedną z wielu wycieczek górskich. Wiedzie tutaj między innymi szlak na Baranią Górę, miejsca gdzie swój początek ma królowa polskich rzek - Wisła, na Skrzyczne zaliczane do najwyższej góry Beskidu Śląskiego, do Brennej przez Kotorz jak i do Wisły przez Trzy Kopce Wiślańskie.

Można tutaj wyruszyć szlakami łatwiejszymi (zielony, niebieski, żółty) jak i trudniejszymi (czerwony i czarny). Szczyt przełęczy zachwyca urokliwym krajobrazem. W sezonie zimowym można skorzystać z tutejszego wyciągu narciarskiego.