Schron bojowy w Chorzowie

Adres:
Schron bojowy w Chorzowie
Katowicka 168
Chorzów, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

Miejscem, które zaciekawi dzieci i młodzież a także może rozbudzić w nich zainteresowanie historią Polski z I połowy XX wieku jest schron bojowy w Chorzowie. Jest on dwukondygnacyjny.

Schron bojowy w Chorzowie pochodzi z lat 30-tych XX wieku, jest jednym z obiektów składających się na Obszar Warowny "Śląsk". Obecnie jest jedną z największych wizytówek śląskich fortyfikacji. Schron wraz z sąsiadującymi z nim elementami tworzy tak zwany Punkt Oporu "Łagiewniki". Wyposażenie i układ schronu wskazują, że mógł być obiektem dowodzenia na tym odcinku. Miał podłączenie do energii elektrycznej, połączenie telefoniczne, maszynownię, magazyny z wodą pitną, żywnością, amunicją, środkami opatrunkowymi.

Schron można odwiedzać od maja do października w każdą drugą sobotę miesiąca w godzinach od 10 do 14 lub po wcześniejszym umówieniu się. Odnajdują się tutaj dzieci umiejące już chodzić po drabinie. Zawsze można w tym temacie także liczyć na pomoc obsługi. Dziewczynki i panie proszone są o założeniu spodni.