Sztolnia "Czarnego Pstrąga"

Kategoria:
Adres:
Sztolnia "Czarnego Pstrąga"
Jana Śniadeckiego 1
42-600 Tarnowskie Góry, Polska
Regiony:
Wiek:
Na pogodę:

W Tarnowskich Górach atrakcji dla rodzin z dziećmi nie brakuje. Jedną z nich jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, która znajduje się na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Park w Reptach i Dolina Dramy". Wybierając się tutaj trzeba się odpowiednio przygotować. Zwiedzanie odbywa się w temperaturze ok. 10°C. Przeżyciem jest przede wszystkim przepłynięcie łodziami 600-metrowego odcinka sztolni. Jest to najdłuższy w Polsce przepływ podziemny łodziami.

Znajdują się tutaj dwa szyby sztolniowe: "Ewa" i "Sylwester". Szyb "Ewa" o głębokości 20 metrów powstał w I połowie XIX wieku jako jeden z 26 szybów. Na uwagę zasługuje nadszybie stylizowane na rotundę.

Szyb "Sylwester" powstał dwa lata po "Ewie" i posiada 30 metrów głębokości. Tutejsze podszybie jest niezwykle ciekawe za sprawą ociosów i stropu, które tworzą skały dolomitowe. Niezwykłym dziełem górniczym jest 600-metrowy fragment starej sztolni pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester". Podczas przepływu łodziami przewodnik snuje górnicze opowieści.