Zamek Prezydenta w Wiśle

Kategoria:
Adres:
Zamek Prezydenta w Wiśle
Zameczek 1
43-460 Wisła, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Znajdująca się w Wiśle Rezydencja Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ma ciekawą historię, oryginalną architekturę, znajduje się na trasie spacerowej z Wisły Czarnego na Przełęcz Kubalonka i szczyt Stecówki. Na trasie rodzinnego wypadu do Wisły powinno znaleźć się to miejsce.

Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany zameczek Habsburgów, którzy chętniej polowali w beskidzkich lasach jeszcze na początku XX wieku. W XX-leciu międzywojennym wybudowano awangardowy zamek, który został darem ludu śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego i jego następców.

Po długich latach użytkowania tego miejsca jako hotelu górniczego, wrócił on do głowy państwa. Rezydencja udostępniona jest turystom, ale po wcześniejszym umówieniu się, z wyłączeniem czasu obecności prezydenta Polski w Wiśle.

Na terenie rezydencji znajduje się ekumeniczny kościół pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej. Jest to druga (po Wawelu) świątynia, która nie należy do Kościoła Katolickiego. Odbywają się w niej nabożeństwa katolickie i ewangelickie.