Zamek w Bielsku-Białej

Kategoria:
Adres:
Zamek w Bielsku-Białej
Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Przy okazji wizyty w Bielsku-Białej warto odwiedzić jedną z najważniejszych i najstarszych budowli, jakie znajduje się na terenie historycznego miasta Bielska. W zamku swego czasu mieszkali Piastowie Cieszyńscy i była to ich jedna z siedzib na terenie ówczesnego Księstwa Cieszyńskiego.

Bielski zamek to jedna z bardziej charakterystycznych budowli w mieście. Przykuwa uwagę już samą architekturą. Najstarsze zachowane części zamku pochodzą z XIV wieku. Wiąże się z nim legenda, która z pewnością zaciekawi niejedno dziecko. Według opowieści w miejscu zamku znajdował się kiedyś gród rozbójników, którzy byli postrachem podróżujących tędy kupców. W XIII wieku zbójów miał poskromić książę opolski, a w miejscu grodu postawił zamek myśliwski.

Obecnie we wnętrzach zamku znajduje się Muzeum ściśle związane z historią tego regionu. Znajduje się tam dział archeologii, w którym można zobaczyć co wykopano z ziemi Śląska Cieszyńskiego, jest dział sztuki, historii, etnografii a także znajduje się tu biblioteka fachowa.