Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

Fot:
Kategoria:
Adres:
Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Cysterska 4
47-430 Rudy, Polska
Wiek:
Na pogodę:

Zespół Klasztorno-Pałacowy podniósł się z pożogi wojennej niczym Feniks z popiołów. Całkowicie spalony i zrujnowany po 1945 roku odzyskał już, w znacznej mierze, swoją dawną świetność. Miejsce to przyciąga pielgrzymów i turystów z wielu powodów. Po pierwsze jest to najstarsze sanktuarium na Górnym Śląsku znane z cudownego obrazu Matki Bożej Rudzkiej oraz bogato zdobionej Kaplicy Maryjnej. Ponadto w bocznym ołtarzu znajduje się relikwiarz z fragmentami kości św. Walentego, patrona zakochanych.

67 Cały kompleks ma niezwykły urok. Klasztor założony przez Cystersów w XIII wieku to centrum ich dawnej działalności. Zakonnikom przyświecało hasło „módl się i pracuj”. Trudnili się edukacją, rolnictwem, pszczelarstwem, kowalstwem i hodowlą ryb. W okolicznych lasach można natknąć się na ślady ich działalności:  leśniczówki, dworki myśliwskie, stawy hodowlane, kanały wodne i zespoły zabytkowych alei. Dziedzictwo Cystersów jest tak duże, że specjalnie dla jego ochrony powstał Park Krajobrazowy Rud Wielkich.

Fragmentem Parku Krajobrazowego jest uroczy ogród przypałacowy w stylu angielskim. To znakomite miejsce na rodzinne spacery. Dla rodzin zainteresowanych zgłębieniem tajemnic przyrody przygotowano trzy warianty dendrologicznych ścieżek dydaktycznych. Park szczyci się także pomnikami przyrody (ok. 20 drzew), labiryntem leśnym i wielkim salonem parkowym.

Wyróżnione galerie