Początek rzeki Wisły

Adres:
Początek rzeki Wisły
Wyzwolenia 1
Wisła, Polska
Wiek:
Na pogodę:

W Wiśle swoje źródła ma najdłuższa rzeka w Polsce. Wisła wypływa ze stoków Baraniej Góry. Warto odwiedzić to miejsce przy okazji wizyty w Beskidzie Śląskim. Wycieczka na szczyt góry to doskonały pomysł na rodzinnie spędzony czas na łonie natury, przy okazji można pokazać dzieciom, gdzie swój początek ma królowa polskich rzek.

Barania Góra znajduje się na wysokości 1220 m n.p.m, wiedzie na nią kilka szlaków. Dla rodzin z małymi dziećmi polecamy szlak od strony Czarnej Wisełki. Po drodze znajduje się Izbą Leśna i schronisko na Przysłopiu. Na górze tej znajduje się wiele źródeł. Uznaje się, że rzekę Wisłę tworzą dwa wypływające z Baraniej Góry - Biała i Czarna Wisełka oraz strumyk Malinka.

Miejsce, gdzie łączą się dwa główne źródła trzeba sobie wyobrazić, gdyż odbywa się to na terenie zapory przeciwpowodziowej w Wiśle Czarnym. Warto odwiedzić to miejsce. Jest ono niezwykle urokliwe i roztacza się stąd widok na beskidzkie szczyty. Właściwa rzeka Wisła powstaje w miejscu nieporoznym, przy rozwidleniu dróg do doliny Czarnego i Malinki, gdzie dołącza do niej potok Malinka.